Kilka słów o zakrętarkach

Masowa produkcja napojów wymusza stosowanie maszyn na każdym etapie produkcji. Przy wytwarzaniu 200 000 butelek na dobę wykonywanie pracy ręcznie byłoby niemożliwe i nie ekonomiczne. Stąd do zamykania butelek z napojami gazowanymi, sokami, alkoholem, stosuje się zakręcarki.

Maszyna do zakręcania butelek – czy ma jakieś ograniczenia?

Dostępne w wielu wersjach, od najprostszych, obsługujących na raz jeden pojemnik, aż do skomplikowanych wielogłowicowych. Mogą nakładać zamknięcia zwykłe lub nakrętki z plombą. Niezwykle przydatne w małych browarach, ogromnych zakładach przemysłu spożywczego a nawet medycynie i zakładach chemicznych. Bez problemu założy kapsel plastikowy lub metalowy na butelkę lub szklaną. Zastosowana technologia i wielogłowicowa konstrukcja sprawiają, że jej wydajność może sięgać 10 000 sztuk na godzinę. Zastosowanie stali kwasoodpornej zwiększa żywotność urządzenia. Zakręcarki posiadają przenośnik opakowań oraz zespół pobierający nakrętki. Sprzęgła i regulatory siły pozwalają na dokręcanie ze ściśle zdefiniowanymi parametrami siły i ilości obrotów.

Zakręcarki wyposażone są w układ kontrolny, który sprawdza, czy nie są przepuszczane butelki bez zamknięć. W większych zestawach posiadają rozbudowany układ kontroli oraz panel sterujący. Nowoczesna elektronika i automatyka zapewniają płynną pracę maszyny.

Maszyny do zakręcania butelek mogą być też pomysłem na biznes. Wiele fabryk poszukuje firm posiadających takie maszyny, by nawiązać współpracę, co umożliwia czerpanie korzyści obu stronom. Maszyny są bardzo wydajne, wykonują pracę niemożliwą do wykonania przez człowieka, przede wszystkim znacznie ekonomiczniej jest utrzymać maszynę niż pracowników, którzy by wykonywali taką pracę jak maszyna. Warto wgłębić się w temat i przemyśleć inwestycję w maszyny automatyzujące produkcję, gdyż jest w nich potencjał.

Zaszufladkowano do kategorii maszyny do produkcji | Dodaj komentarz

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Choć do niedawna istniał obowiązek posiadania świadectwa energetycznego budynku, jeszcze przed jego budową, to nastąpiła pozytywna zmiana i już nie jest to obowiązkowy dokument. Warto jednak wiedzieć, kiedy należy go wykonać, a także jakie korzyści to niesie za sobą.

W jakiej sytuacji wymagane jest świadectwo energetyczne?

Aktualnie wymaga się go wyłącznie w wypadku sprzedaży lub wynajmu domu. Dokument nie musi być przekazywany od razu przy podpisaniu umowy, lecz nowy właściciel może pisemnie wezwać do przekazania sporządzonego świadectwa. Jeśli prośba nie zostanie spełniona, może dojść do sytuacji, w której nowy właściciel, na koszt starego, zleci przeprowadzenie analizy.

Od tej sytuacji istnieją również różnego rodzaju wyjątki, z którymi można się zapoznać w ustawie o charakterystyce energetycznej budynku.

W jakim celu wykonuje się badanie?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku ma służyć wskazaniu faktycznego stanu wykorzystania energii, a także potencjalne informacje, jakie zmiany mogą zostać wprowadzone, by daną sytuację poprawić.

Nie jest to tylko zwykły dokument, lecz ważna informacja dla właściciela, jak skutecznie zmniejszyć koszty życia i zaoszczędzić na wykorzystywanej energii. Jeśli planuje się jeszcze długo pozostać w danym budynku, warto zainwestować w wykonanie tego rodzaju dokumentu. Informacje tam zawarte skutecznie obniżą ponoszone koszty, a także będą bardzo cenne, w sytuacji, gdy wszelkie źródła energii stale drożeją.

Kto może wykonać badanie?

Wykaz wszystkich osób uprawnionych do tego znajduje się w wymienionej ustawie, lecz jest także prowadzony specjalny rejestr osób, które mają prawną moc wykonywania świadectw. Są to zazwyczaj inżynierowie, absolwenci studiów podyplomowych, czy osoby, które ukończyły odpowiednie szkolenia.

Gdy występuje obowiązek wykonania świadectwa, należy pamiętać, że jest ono ważne tylko przez 10 lat, a następnie należy je powtórzyć. Również, jeśli były przeprowadzane jakieś remonty i zmiany w charakterystyce budynku, badanie musi zostać powtórzone. Jest to efektowna inwestycja, która pozwoli wiele zaoszczędzić.

Zaszufladkowano do kategorii budownictwo | Dodaj komentarz

Jak wykonać pomiary hałasu w pracy?

praca

Pracodawca powinien zwrócić szczególną uwagę na pomiary hałasu, gdyż zaniedbanie w tym temacie wpływa na życie i zdrowie pracowników. Poza tym właściciel firmy naraża się na konsekwencje prawne. Warto zdawać sobie sprawę, że tego typu pomiary powinny być przeprowadzane co około 2 lata.

Kto zajmuje się pomiarami hałasu?

Wykonywaniem samych pomiarów zajmuje się specjalnie akredytowane laboratorium i wszystko musi odbywać się zgodzie z góry ustalonymi zasadami. Do pomiarów wykorzystywane są konkretne urządzenia. Mowa tutaj o dozymetrze hałasu, który wskazuje stopień hałasu w danym miejscu. Cały proces sprawia, że wszystko staje skuteczniejsze i nie ryzyko pomyłki całkowicie zminimalizowane.

Etapy pomiarów

Jeśli chodzi o same etapy pomiaru to jednym z początkowych jest rozmowa z pracodawcą oraz z pracownikami. Następnie dochodzi do obserwacji. Dalej już stosowany jest po prostu sam pomiar, który wskazuje stopień hałasu. Ważne jest jednak to, żeby musi on być przeprowadzony w kilku znaczących punktach kontrolnych. Wtedy też dochodzi do tak zwanego rozpoznania kierunku hałasu. Inne czynności dostosowuje się już typowo w zależności od miejsca, gdzie pomiar ma być zastosowany. Przykładowo inaczej będzie on wyglądać w zakładzie przemysłowym, biurze, czy przy pracy w pobliżu ruchu ulicznego.

Więcej na temat pomiaru hałasu w miejscu pracy znajdziecie na stronie Laboratorium Badań Środowiskowych Kraków.

Zaszufladkowano do kategorii pomiary | Dodaj komentarz

Adwokat w firmie – dlaczego warto go w niej zatrudnić?

prawnik w firmie

Blisko 90 procent funkcjonujących na rynku dużych firm – czyli tych, które zatrudniają ponad 250 pracowników – korzysta z usług adwokackich. Do czego potrzebny jest skuteczny adwokat w firmie? Jaką odgrywa on rolę?

Konsultacje przy umowach

Zatrudniając zaufanego adwokata w firmie, przedsiębiorca może czuć się bezpieczniej w zakresie podpisywanych przez siebie i zawieranych z innymi kontrahentami i klientami umów. Dzięki pomocy prawnej, jaką adwokat udziela w ramach konstruowania umowy handlowej, można uniknąć bardzo wielu nieporozumień, czy też kruczków, które mogą być dla firmy szczególnie niekorzystne. Dobry adwokat pomoże również zabezpieczyć interesy przedsiębiorcy i jego firmy podczas konstruowania umów kadrowych.

Dlaczego warto korzystać z usług adwokata w firmie?

Konsekwencje niedopatrzeń w umowach mogą być w przypadku firm – zwłaszcza tych większych – katastrofalne w skutkach zarówno dla właściciela, jak i pracowników firmy, nie mówiąc już o samej żywotności przedsiębiorca. Udział adwokata w kluczowych kwestiach dotyczących działania firmy, podpisywania umów, pomoże umiejętnie egzekwować prawa wobec kontrahenta, jak i przypomni i obowiązkach, jakie firma ma wobec niego.

Dokumentami, które bezsprzecznie powinny być przygotowywane, co najmniej konsultacji z prawnikiem, to oczywiście pozwy. Daje to szansę, na zwiększone powodzenie sprawy – jeśli ostatecznie wejdzie ona na drogę prawną.

Pozornie zatrudnienie prawnika, może wydawać się kosztowne, jednak o wiele wyższe koszty ponieść może przedsiębiorca, który nie będzie korzystał z jego usług. Przy częstych zleceniach niektóre kancelarie oferują zniżki. Kliknij tutaj i znajdź skutecznego adwokata dla swojej firmy.

Zaszufladkowano do kategorii prawo | Dodaj komentarz

Karnisze metalowe w aranżacji wnętrza – sklepy

wnętrze domu

Jeżeli chcesz podkreślić wyjątkowy charakter swojego wnętrza, zwróć uwagę na wybór odpowiedniego, dopasowanego do okna karnisza metalowego. Tej kwestii nie warto lekceważyć, właśnie takie detale przesądzają o tym, że aranżacja prezentuje się w sposób elegancki i stylowy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, dobierając karnisz metalowy do aranżacji wnętrza.

Karnisz metalowy jako element dekoracji okna

Tanie karnisze metalowe należą obecnie do najczęściej wybieranych przez Polaków. Wiąże się to z faktem, że są one zarówno bardzo funkcjonalne, jak i estetyczne. W sklepach dostępnych jest bardzo wiele rodzajów karniszy metalowych. Możemy zdecydować się po prostu na bardzo elegancki, klasyczny gładki karnisz o wysokim połysku – sprawdzi się on we wszystkich nowoczesnych wnętrzach. Opcji jest jednak o wiele więcej, metal nie musi przecież być gładki – bardzo ciekawy efekt daje zastosowanie metalu prążkowego lub łączenie metalu z innymi materiałami, na przykład drewnem.

Wybieramy karnisz metalowy o odpowiednich parametrach dla naszych potrzeb

Oczywiście, pamiętajmy o tym, że przy zakupie karnisza metalowego musimy zwracać uwagę nie tylko na względy estetyczne – bardzo ważne są również jego wymiary. Jest oczywiste, że karnisz musi być dostosowany pod względem długości do wymiarów okna, warto również zwrócić uwagę na średnicę drążka. Jeśli nasze okna są niewielkie, zamierzamy wieszać jedynie lekkie firanki, sprawdzi się zakup karnisza o niewielkiej średnicy drążka (np. 16 mm). Jeżeli jednak posiadamy duże okna, a w planach mamy wieszanie ciężkich, grubych zasłon, powinniśmy zdecydować się na drążek o większej średnicy – około 25 mm.

Zaszufladkowano do kategorii przemysł | Dodaj komentarz

Instalacje odgromowe

burza nad miastem

Technologia poszła w ciągu ostatnich dekad niezwykle mocno do przodu, pozwalając na o wiele większe poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom miast. Burza od dawna nie budzi już realnego strachu o swoje mienie i życie – wszystko to dzięki instalacjom odgromowym w Krakowie, które pozwalają skutecznie chronić budynki przed wyładowaniami atmosferycznymi tego miasta, jak i każdego innego. Jak to działa? Czy instalacje odgromowe są potrzebne?

Nie tylko piorunochron

Popularnie nazywane „piorunochronem” instalacje odgromowe składają się w rzeczywistości z wielu różnych elementów. Przede wszystkim są to zwody sztuczne lub naturalne (czyli specjalnie zamontowane elementy metalowe lub znajdujące się w pobliżu barierki, płoty, które mogą przyjąć na siebie uderzenia piorunów). Instalacje odgromowe wykorzystują przewody odprowadzające (które umożliwiają swobodny przepływ prądu), a także uziom – metalowe elementy w ziemi rozpraszające energię pioruna, która wyjściowo bywa naprawdę wielka.

Bezpieczne miasta

Jeśli w grę wchodzi instalacja odgromowa, to Warszawa jest świetnym przykładem na dobre zabezpieczenie swoich budynków. Nawet gdy nad miastem szaleje dzika burza, budowle są bezpieczne, a każdy trafiający w nie piorun natychmiast jest rozładowany i odprowadzany do ziemi.

Zaszufladkowano do kategorii przemysł | Dodaj komentarz

Tarcze ścierne i ich rodzaje

tarcze

Każdy majsterkowicz ma w swoim warsztacie szlifierkę kątową. Jest to bardzo uniwersalne urządzenie które pozwala na wykonanie wielu prac z metalem i drewnem. Tarcze ścierne, które montuje się do szlifierki kątowej mają różne rozmiary oraz są wykonane z wielu materiałów tak aby sprostać oczekiwaniom wszystkich użytkowników.

Cięcie i szlifowanie metalu

Tarcze do cięcia metalu występują w bardzo wielu rozmiarach, ich szerokość to zazwyczaj od 1mm do 1,9mm w przypadku dużych tarcz. Średnice tarcz są następujące:

  •    115mm
  •    125mm,
  •    150mm,
  •    180mm,
  •    230mm,
  •    300mm,
  •    350mm,
  •    400mm,
  •    450mm,
  •    500mm.

Cięcie stali jest niebezpiecznie i należy zastosować środki ostrożności takie jak okulary ochronne, ochronniki słuchu, rękawice i niepalny strój. Nie wolno oczywiście zdejmować osłony tarczy.
Tarcze w rozmiarze powyżej 125mm stosuje się w dużej szlifierce kątowej.

Tarcze do szlifowania występują w podobnych średnicach jednak różnią się pod względem grubości. Tarcze ścierne do szlifowania mogą mieć nawet 9mm grubości. Podobnie jak w przypadku tarcz do cięcia, występuje osobna odmiana tarcz do szlifowania stali nierdzewnej.

Cięcie i szlifowanie drewna

Tarcze do cięcia drewna można stosować jedynie w połączeniu ze szlifierką kątową posiadającą regulację obrotów. Cięcie w ten sposób jest dość niebezpieczne i ogólnie nie jest to zalecana metoda.

Szlifowanie drewna przy użyciu tarcz ściernych jest bardzo efektywne gdy używa się tarczy z włókniny ściernej. Tego typu tarcze są trochę droższe jednak dają doskonałe efekty, szybko zbierają materiał, nie przegrzewają się i dają gładką powierzchnię przy poprawnym użytkowaniu.

Zaszufladkowano do kategorii przemysł | Dodaj komentarz

Cięcie strumieniem wodnym to nowoczesna metoda obróbki

woda perfumowana

Coraz lepsze wyposażenie warsztatów polskich firm owocuje szerszą dostępnością maszyn i technologii o wyższym stopniu zaawansowania. Szczególnie widoczne jest rozprzestrzenianie się wszelkiego typu obrabiarek numerycznych.

Waterjet jest maszyną służącą do cięcia strumieniem wody różnych materiałów. Cięcia dokonuje materiał ścierny, który jest transportowany z bardzo dużą prędkością przez wodę pod ciśnieniem. Metoda ta charakteryzuje się:

  •    precyzyjnym cięciem,
  •    niewielkimi stratami materiałów,
  •    uniwersalnością,
  •    niskim poziomem wydzielania pyłów,
  •    chłodnym cięciem.

Cięcie strumieniem wodnym pozwala na cięcie wszyskich rodzajów stali w tym stali hartowanej i nierdzewnej. Dzięki chłodnemu cięciu, stal hartowana którą przecinamy nie nagrzewa się nadmiernie. W przypadku przecinania przecinarką plazmową stal rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury co powoduje jej rozhartowanie. Utrata szlachetnych właściwości przegrzanej stali jest odwracalna, jednak dobrze wykonane hartowanie wymaga umiejętności i doświadczenia. Warto zatem skorzystać z usług cięcia strumieniem wodnym i nie narażać się na zniszczenie ciętego materiału.
Waterjet oferuje także bardziej nietypowe możliwości jak cięcie szkła, kamienia czy ceramiki. Elementy dekoracyjne wycięte z naturalnego kamienia nadają niepowtarzalnego charakteru wnętrzom budynków. Ścieżki i chodniki wyłożone płytkami kamiennymi wyciętymi strumieniem wody dają gwarancję niepowtarzalności, są jedyne w swoim rodzaju. Cięcie tego typu materiałów za pomocą strumienia wody jest bezpieczne gdyż operator nie znajduje się w bliskiej odległości od pracującej maszyny, nie unosi się pył jak w przypadku cięcia tradycyjnymi metodami. Cięcie wodą jest bezpieczne również ze względu na fakt, iż nie powstają odłamki. Jednak bezpieczeństwo operatora to nie wszystko. Dzięki waterjet zyskujemy gwarancję, że obrabiany materiał nie zostanie uszkodzony podczas cięcia.


Cięcie strumieniem wodnym na dobre zadomowiło się w polskim przemyśle. Ta nowoczesna technologia pozwala rozwijać rodzimy biznes i poszerza wachlarz możliwości dla wszelkiego typu rzemieślników czy pracowników budowlanych. Dzięki tej technologii możliwe jest wykonanie wielu nietypowych elementów dekoracyjnych czy trudno dostępnych części maszyn. Waterjet to doskonałe rozwiązanie dla klientów biznesowych produkujących seryjnie jak i indywidualnych wykonujących prototypy maszyn i narzędzi.

 

Zaszufladkowano do kategorii cięcie wodą | Dodaj komentarz