Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Choć do niedawna istniał obowiązek posiadania świadectwa energetycznego budynku, jeszcze przed jego budową, to nastąpiła pozytywna zmiana i już nie jest to obowiązkowy dokument. Warto jednak wiedzieć, kiedy należy go wykonać, a także jakie korzyści to niesie za sobą.

W jakiej sytuacji wymagane jest świadectwo energetyczne?

Aktualnie wymaga się go wyłącznie w wypadku sprzedaży lub wynajmu domu. Dokument nie musi być przekazywany od razu przy podpisaniu umowy, lecz nowy właściciel może pisemnie wezwać do przekazania sporządzonego świadectwa. Jeśli prośba nie zostanie spełniona, może dojść do sytuacji, w której nowy właściciel, na koszt starego, zleci przeprowadzenie analizy.

Od tej sytuacji istnieją również różnego rodzaju wyjątki, z którymi można się zapoznać w ustawie o charakterystyce energetycznej budynku.

W jakim celu wykonuje się badanie?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku ma służyć wskazaniu faktycznego stanu wykorzystania energii, a także potencjalne informacje, jakie zmiany mogą zostać wprowadzone, by daną sytuację poprawić.

Nie jest to tylko zwykły dokument, lecz ważna informacja dla właściciela, jak skutecznie zmniejszyć koszty życia i zaoszczędzić na wykorzystywanej energii. Jeśli planuje się jeszcze długo pozostać w danym budynku, warto zainwestować w wykonanie tego rodzaju dokumentu. Informacje tam zawarte skutecznie obniżą ponoszone koszty, a także będą bardzo cenne, w sytuacji, gdy wszelkie źródła energii stale drożeją.

Kto może wykonać badanie?

Wykaz wszystkich osób uprawnionych do tego znajduje się w wymienionej ustawie, lecz jest także prowadzony specjalny rejestr osób, które mają prawną moc wykonywania świadectw. Są to zazwyczaj inżynierowie, absolwenci studiów podyplomowych, czy osoby, które ukończyły odpowiednie szkolenia.

Gdy występuje obowiązek wykonania świadectwa, należy pamiętać, że jest ono ważne tylko przez 10 lat, a następnie należy je powtórzyć. Również, jeśli były przeprowadzane jakieś remonty i zmiany w charakterystyce budynku, badanie musi zostać powtórzone. Jest to efektowna inwestycja, która pozwoli wiele zaoszczędzić.

Ten wpis został opublikowany w kategorii budownictwo i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *