Cięcie strumieniem wodnym to nowoczesna metoda obróbki

woda perfumowana

Coraz lepsze wyposażenie warsztatów polskich firm owocuje szerszą dostępnością maszyn i technologii o wyższym stopniu zaawansowania. Szczególnie widoczne jest rozprzestrzenianie się wszelkiego typu obrabiarek numerycznych.

Waterjet jest maszyną służącą do cięcia strumieniem wody różnych materiałów. Cięcia dokonuje materiał ścierny, który jest transportowany z bardzo dużą prędkością przez wodę pod ciśnieniem. Metoda ta charakteryzuje się:

  •    precyzyjnym cięciem,
  •    niewielkimi stratami materiałów,
  •    uniwersalnością,
  •    niskim poziomem wydzielania pyłów,
  •    chłodnym cięciem.

Cięcie strumieniem wodnym pozwala na cięcie wszyskich rodzajów stali w tym stali hartowanej i nierdzewnej. Dzięki chłodnemu cięciu, stal hartowana którą przecinamy nie nagrzewa się nadmiernie. W przypadku przecinania przecinarką plazmową stal rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury co powoduje jej rozhartowanie. Utrata szlachetnych właściwości przegrzanej stali jest odwracalna, jednak dobrze wykonane hartowanie wymaga umiejętności i doświadczenia. Warto zatem skorzystać z usług cięcia strumieniem wodnym i nie narażać się na zniszczenie ciętego materiału.
Waterjet oferuje także bardziej nietypowe możliwości jak cięcie szkła, kamienia czy ceramiki. Elementy dekoracyjne wycięte z naturalnego kamienia nadają niepowtarzalnego charakteru wnętrzom budynków. Ścieżki i chodniki wyłożone płytkami kamiennymi wyciętymi strumieniem wody dają gwarancję niepowtarzalności, są jedyne w swoim rodzaju. Cięcie tego typu materiałów za pomocą strumienia wody jest bezpieczne gdyż operator nie znajduje się w bliskiej odległości od pracującej maszyny, nie unosi się pył jak w przypadku cięcia tradycyjnymi metodami. Cięcie wodą jest bezpieczne również ze względu na fakt, iż nie powstają odłamki. Jednak bezpieczeństwo operatora to nie wszystko. Dzięki waterjet zyskujemy gwarancję, że obrabiany materiał nie zostanie uszkodzony podczas cięcia.


Cięcie strumieniem wodnym na dobre zadomowiło się w polskim przemyśle. Ta nowoczesna technologia pozwala rozwijać rodzimy biznes i poszerza wachlarz możliwości dla wszelkiego typu rzemieślników czy pracowników budowlanych. Dzięki tej technologii możliwe jest wykonanie wielu nietypowych elementów dekoracyjnych czy trudno dostępnych części maszyn. Waterjet to doskonałe rozwiązanie dla klientów biznesowych produkujących seryjnie jak i indywidualnych wykonujących prototypy maszyn i narzędzi.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii cięcie wodą i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *